نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
دیدارهای بی‌نتیجه، دیپلماسی مرده
۱۴ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸

دیدارهای بی‌نتیجه، دیپلماسی مرده

نوید مختار؛ رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ( I.S.I) به کابل سفر کرده و با معصوم استانکزی؛ رئیس اداره امنیت ملی دیدار کرده است.منابع دولت افغانستان گفته‌اند که هردو طرف در مورد مسایل امنیتی باهم گفتگو کرده‌اند.این منابع از دادن جزییات بیشتر در این مورد خودداری کردند.رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ...

 
اندر قداست اسطوره های خاموش میهن
۱۴ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۲

اندر قداست اسطوره های خاموش میهن

صمد روحانی، شکیبا سانگه آماج، شیما رضایی، جان الله هاشم زاده، ذکیه ذکی، سلطان محمد منادی، سید حامد نوری، جاوید کاکر، اجمل نقشبندی، میرویس جلیل، رحمان قل، زبیر حاتمی و بسیاری از نام هایی که هیچ وقت از یاد خبرنگاران پاک نخواهد شد. نام هایی که برای همیشه ماندگار خواهند ماند و جای خالی شان در سالن های بزرگ ...

 
آیا امریکا در پی احیای "اقلیم کُردستان" در سوریه است؟
۱۳ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۵

آیا امریکا در پی احیای "اقلیم کُردستان" در سوریه است؟

شاید زنگ خطر ایجاد یک دولت مستقل کُرد در سوریه به گوش بشار اسد هم رسیده باشد؛ اما او اکنون درگیرتر از آن است که بتواند تمرکزی جدی روی این مساله داشته باشد. چرا که شکست داعش فعلا در اولویت امر قرار دارد و رقه به هر ترتیب ممکن باید آزاد شود تا رییس جمهوری سوریه در اوج شکست های پی در پی، برگ برنده ای برای ...

 
حماس در جستجوی چیست؟
۱۲ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶

حماس در جستجوی چیست؟

تعدیل موضع حماس که بی تردید تحت فشار و اعمال نفوذ قطر و دیگر رژیم های عرب و احتمالا ترکیه صورت گرفته، بخشی از طرحی بزرگتر برای جداسازی حماس از ایران است.

 
پاکستان با ورقی جدید برای بازی دادن کابل
۱۲ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶

پاکستان با ورقی جدید برای بازی دادن کابل

پس از دیگر مقامات بلندپایه پاکستان، رییس استخبارات این کشور هم قرار است به کابل بیاید و برای دیدار با رهبران حکومت، مهمان ارگ ریاست جمهوری افغانستان خواهد بود. پاکستان اعلام کرده است که کابل – اسلام آباد باید گذشته را فراموش کنند و برای بهبود روابط بین دو کشور روی نقاط "قوتِ تفاهم، تمرکز ...

 
حکمتیار؛ مأموریتی فراتر از صلح
۱۱ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۰

حکمتیار؛ مأموریتی فراتر از صلح

حکمتیار در جستجوی قدرت است؛ خواسته ای که ۴۰ سال برای رسیدن به آن، در کوه به سر برده و «قربانی داده است!»

 
مخالفان اسد، به مسکو نزدیک می شوند
۱۱ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳

مخالفان اسد، به مسکو نزدیک می شوند

فاتح حسون سخنگوی هیات مذاکره کننده معارضان سوری می گوید که به احتمال زیاد در نشست "آستانه" قزاقستان شرکت خواهند کرد که این مساله هم به منظور بررسی برخی پیشنهادات مطرح شده توسط مسکو برای صلح سوریه است.

 
ریشه های جنگ در شمال و شمالشرق افغانستان
۱۱ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۱

ریشه های جنگ در شمال و شمالشرق افغانستان

نا امنی و طالبانی شدن سمت شمال با توجه به ویژگی های خاصی که دارد در قدم نخست این سئوال را خلق می کند که طالبان چگونه به این مناطق نفوذ کرده و نا امنی ها را ایجاد نمودند؟

 
امکان‌سنجی بهبود روابط دو همسایه
۱۰ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۱

امکان‌سنجی بهبود روابط دو همسایه

یک هیأت عالی‌رتبه پارلمان پاکستان به رهبری سردار ایاز صادق؛ رئیس پارلمان این کشور وارد کابل شده است.سه وزیر دولت فدرال پاکستان هم شامل این هیأت است. این هیأت در دیدار با شماری از نمایندگان شورای ملی، درباره روند مبارزه با تروریزم در دو کشور و همکاری اقتصادی اسلام آباد و کابل بحث کرده‌اند.این ...

 
در سر این مرد چه می گذرد؟
۱۰ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹

در سر این مرد چه می گذرد؟

شاید هیچگاه ترکیه جنجالی تر از این مرد را به خود نبیند. مردی که نخست وزیر شد و با چنان وسواسی آغاز به اصلاحات بنیادی در این کشور نمود که همه را به یکباره نگران کرد. این اسلام گرایی که از مدرسه دینی فارغ شد و اقتصاد را در دانشگاه تمام کرد؛ قانون منع حجاب در مراکز دولتی را منتفی اعلام نمود و بخشی از میدان ...

 
مصلح، مسلح آمد!
۹ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۲

مصلح، مسلح آمد!

دفتر رسانه‌های ولایت لغمان در شرق افغانستان روز جمعه (۸ ثور) اعلام کرد که گلبدین حکمتیار؛ رهبر حزب اسلامی به این ولایت آمده و در آنجا با مقامات محلی و شماری از اعضای ارشد حزبش دیدار کرده است.آقای حکمتیار در لغمان با اکرم خپلواک؛ رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و مشاور اشرف غنی نیز دیدار کرده است....

 
بهار طالبان هم فرا رسید
۹ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۵

بهار طالبان هم فرا رسید

بهار را افغانستانی ها آنطور که دیگران به دیده می طلبند؛ آنها نمی بینند. بهار آغاز شگفتن، اما در سرزمین افغانستان این شگفتن رنگی بس متفاوت و دیگرگونه دارد. بسیار متفاوت تر از آنچه حتا در همسایگی این گذرگاه بزرگ اقتصادی، مردم با آن رو به رو می شوند.

 
رهبر طالبان؛ زهر بهر دشمن یا مهره بهر دوست؟
۸ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۲

رهبر طالبان؛ زهر بهر دشمن یا مهره بهر دوست؟

پیام ملا هبت الله آخوندزاده، در نگاه اول، بسیار پر ملاطفت و محبت آمیز و ترحم انگیز است. این در حالی است که طالبان و رهبران این گروه تروریستی، همواره به قساوت و سنگدلی و بی رحمی و ظلم و ستمگری شهره بوده اند و این نوع پیام ها از آنها کمتر شنیده شده است.

 
آیا چین در جنگ شبه جزیره بی تفاوت خواهد ماند؟
۷ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۷

آیا چین در جنگ شبه جزیره بی تفاوت خواهد ماند؟

این بزرگترین آماده باش نظامی چین ظرف چند دهه گذشته است. اوضاع در شبه جزیره کوریا به شدت وخیم گزارش می شود و آب های آرام دریای جاپان دست کم از دو ماه به این سو توسط ناوچه ها و کشتی های جنگی و زیردریایی های امریکایی به تلاطم در آمده است.

 
فساد؛ تروریزم اقتصادی
۶ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۱

فساد؛ تروریزم اقتصادی

بر بنیاد گزارش نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان، برای تأمین صلح، باید مبارزه‌ای جدی با فساد صورت بگیرد و بر نیروهای امنیتی تمرکز بیش‌تری شود تا از پیشرفت طالبان در میدان جنگ جلوگیری گردد.

 
نگاهی به اولین فاجعه قرن بیستم
۶ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۵

نگاهی به اولین فاجعه قرن بیستم

هنوز اسناد معتبری وجود ندارد که حمله ۲۴ آپریل سال ۱۹۱۵ به خانه های ارامنی ها توسط سازمانی دولتی به نام "ترکان جوان" که شعار "پان ترکیسم" در راس فعالیت هایشان قرار داشت؛ دقیقا به چه علت مشخصی انجام گرفته است. این اسناد در بایگانی دولتی ترکیه قید شده و تاهنوز هیچ کس به آن دسترسی پیدا نکرده است.

 
جنگ افغانستان؛ آزمون دشوار دولت ترامپ
۵ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۲

جنگ افغانستان؛ آزمون دشوار دولت ترامپ

اکنون تصویری که جنرال های امریکایی از وضعیت افغانستان برای دونالد ترامپ، ترسیم خواهند کرد چگونه خواهد بود؟ آیا یک افغانستان آشفته، در آستانه فروپاشی، به بن بست خورده و جولانگاه تروریزم بین المللی، کابوس آینده امریکا در افغانستان و چه بسا آسیا خواهد شد؟

 
استعفا یا برکناری؛ فریبی که اصل حادثه را به حاشیه برد
۵ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶

استعفا یا برکناری؛ فریبی که اصل حادثه را به حاشیه برد

مزارشریف از ولایات استراتژیک و مهم افغانستان بوده و هست. با سقوط این شهر دولت نجیب هم نابود شد و با استقامت این شهر دولت مرکزی هم به پای خود می ایستد. بلخ پس از کابل پایتخت مسلم سیاسی و اقتصادی افغانستان است و سیاست های راهبردی بزرگی برای انهدام استواری آن نیز تا به حال به کار برده شده است.

 
توبه دیرهنگام پدر طالبان درون نظام
۵ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۲

توبه دیرهنگام پدر طالبان درون نظام

حتی اگر توبه کرزی، واقعی و صادقانه هم باشد، دیگر هیچ دردی را از مردم افغانستان دوا نخواهد کرد. تا کی باید صدها نیروی امنیتی افغانستان بی رحمانه به خاک و خون کشیده شوند تا کرزی دست از حمایت از تروریزم بردارد و دیگر برادران تروریست اش را برادر خطاب نکند؟

 
افغانستان و این بار سیاست تازه ترامپ
۴ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۵

افغانستان و این بار سیاست تازه ترامپ

امریکا برای افغانستان، یک منبع مهم اطلاعاتی دارد. منبعی که تمامی معلومات این کشور را برای سیاست گذاری های کوتاه مدت نظامی و سیاسی در افغانستان تغذیه نموده و از آن برای برنامه های بلندمدت خویش بهره می برد. منبعی به نام پاکستان.