نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
غرب در جنگ سوریه؛ شکست و فراتر از شکست
۴ جدی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۰

غرب در جنگ سوریه؛ شکست و فراتر از شکست

اظهارات سفیر سابق انگلیس در سوریه از واقعیت های تلخی پرده برمی دارد؛ همان واقعیت هایی که بی تردید اگر او امروز سفیر انگلیس در دمشق بود، با آنکه وجود داشتند؛ اما هرگز او حاضر نبود آن را بر زبان براند. به بیان دیگر، او دقیقا همان حرف هایی را زد که انتظار می رود یک سیاستمدار سابق بزند.

 
فراخوانی برای همدلی و همگرایی
۳ جدی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۴

فراخوانی برای همدلی و همگرایی

جوانان در قالب گروههای فرهنگی و برخی نیز بدون تعلق سازمانی، در همکاری با علمای دینی تصمیم گرفتند که از استادعطا حمایت کنند اما این حمایت به معنای عبور از داکترعبدالله نبود. نه استادعطا قصد رهبری داشته و نه همایش امروزی، محفل بیعت با وی بود؛ بلکه جوانان، فراخوانی برای همدلی و همگرایی دادند تا بتوانند ...

 
امکانات هند در حمایت از افغانستان در برابر پاکستان
۲ جدی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۵

امکانات هند در حمایت از افغانستان در برابر پاکستان

دوستی افغانستان و هند، عمری طولانی دارد. از دیرباز به این سو، هند یکی از کشورهای بزرگ منطقه بوده که در تحولات سیاسی، اجتماعی،‌ اقتصادی و حتی فرهنگی افغانستان نقش مؤثر و به سزایی داشته است.

 
امریکا غایب نشست مسکو
۱ جدی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۹

امریکا غایب نشست مسکو

فارغ از اینکه نظر واقعی وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی ایالات متحده نسبت به نشست سه جانبه اخیر در مسکو چیست، دعوت نشدن از امریکا در این نشست، معنایی جز نادیده گرفتن عمدی امریکا در معادلات صلح سوریه ندارد.

 
استادعطا و احياي قدرتِ دوباره
۱ جدی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۶

استادعطا و احياي قدرتِ دوباره

استادعطامحمد نور از يكسو سیليِ حمايتهايِ بيدريغ خودرا مي خورد كه بخاطر داكترعبدالله حتي در مقابل رئيس جمهور كشور ايستاد شد و از سوي ديگر، مورد انتقاد و فشار افكارعمومي قرار داشت كه دستاورد اينهمه جان نثاري چه بود؟ از جانب سوم رئيس جمهور با سرپرست ساختن جناب نور، برايش نشان داد كه ضمن ناتواني داكترعبدالله،...

 
اروپا و تهدید تروریزم
۳۰ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۳

اروپا و تهدید تروریزم

چیزی که در این میان، توجه تحلیلگران امنیت بین المللی را به خود جلب کرده است، نسبت دادن این حمله تروریستی به «تروریزم اسلامی» یا «تروریست های اسلامگرا» است؛

 
تطهیر تروریزم و طالبان
۲۸ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۴

تطهیر تروریزم و طالبان

نیروهای ناتو مستقر در افغانستان، مبارزه طالبان علیه داعش را یک دروغ بزرگ خوانده و به حکومت هشدار داده که مشروعیت دادن به طالبان تنش ها را در کشور افزایش خواهد داد.چارلز کلیفلند؛ سخنگوی ناتو در افغانستان گفته است که طالبان یک گروه "نامشروع" است و آنان افغانستان را ویران می‌کنند.کلیفلند ...

 
اندیشه های تروریستی را نیز باید شکست داد
۲۸ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۸

اندیشه های تروریستی را نیز باید شکست داد

با وجود شکست بزرگ داعش و دیگر تروریستان در سوریه، به نظر می رسد حامیان داعش به راحتی راضی به شکست طرح شان نخواهند شد. برای همین، اتفاق پیش آمده را صرفاً شکستی مقطعی می‌دانند و دوباره تلاش‌های تازه‌ای را آغاز خواهند کرد.این روزها موفقیت های بزرگی نصیب جبهه مقاومت و شکست گروههای تروریستی ...

 
چشم‌انداز دولت‌سازی در جامعه اپوزیسیونی
۲۸ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۸

چشم‌انداز دولت‌سازی در جامعه اپوزیسیونی

ما برای ایجاد یک حکومت باثبات و قوی، نیاز به گسست از روحیه اپوزیسیونی داریم. روحیه اپوزیسیونی باید جای خود را به روحیه دولت‌داری یا تعاون و همکاری با حکومت عوض کند.

 
ایران و اتهام رابطه با طالبان
۲۷ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۱

ایران و اتهام رابطه با طالبان

اینکه اکنون داعش در افغانستان نیز ظهور کرده، به تنهایی دلیل نمی شود که تهران به طالبان نزدیک شود تا در امر سرکوب داعش، به این کشور کمک کند؛ مخصوصا اینکه خیلی از عناصر طالبان حاضر نمی شوند با داعش بجنگند و نیز احتمال اینکه در آینده بخش عمده ای از طالبان با داعش ائتلاف کنند نیز وجود دارد.

 
استادعطا چه کاره ی مُلک است؟
۲۷ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۷

استادعطا چه کاره ی مُلک است؟

یکی از ابتکارات آقای غنی برای انحصار قدرت، این بوده که در کنار خود، در تحکیم قدرت خود، جزیره های قدرت، ایجاد کرده است. افرادی که در بخش اول از آنان نام گرفته شد همگی بعنوان جزیره های قدرت، در راستای تقویت قدرت آقای غنی و در مسیر انحصار قدرت سیاسی کار می کنند.

 
اتهامات دوستم و آزمون دشوار حکومت
۲۶ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۱

اتهامات دوستم و آزمون دشوار حکومت

دوستم در حال حاضر، معاون اول ریاست جمهوری است. اگرچه قانون اساسی در مورد مصونیت قضایی او سکوت کرده؛ اما نفس این عنوان حقوقی، به دوستم قدرتی اعطا می کند که در زمان کرزی، او فاقد آن بود.

 
استادعطا و اشرف غنی و بازی برد - برد
۲۵ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۹

استادعطا و اشرف غنی و بازی برد - برد

عطامحمد نور از زمان انتخابات ریاست جمهوری، منتقد سرسخت و صریح اللهجه اشرف غنی و تیم او بود. هم او بود که با به چالش کشیده شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری، غنی را تهدید به بسیج و برانگیختن مردم کرد.

 
دوستم- ایشچی؛ توطئه یا جنایت؟
۲۵ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴

دوستم- ایشچی؛ توطئه یا جنایت؟

احمد ایشچی؛ از مخالفان سیاسی عبدالرشید دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی مدعی شده که معاون اول رئیس جمهوری و محافظانش او را لت و کوب کرده‌، لباس‌هایش را بیرون آوردند و وانمود کردند که به او تجاوز می‌کنند و از وی فیلمبرداری کرده اند.اتحادیه اروپا و سفارت های امریکا و انگلیس با ابراز ...

 
فتح حلب؛ برنده و بازنده یک بازی خونین
۲۴ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۱

فتح حلب؛ برنده و بازنده یک بازی خونین

آزادی حلب در جریان جنگ پنج ساله سوریه، یک نقطه عطف بزرگ و مهم محسوب می شود؛ نقطه عطفی که روزی با سقوط بخش های وسیعی از این شهر به دست تروریست های خون آشام مورد حمایت غرب و اعراب و اسراییل و ترکیه، به نفع محور ضد سوری، رقم خورده بود.

 
ترامپ از دوستی با روسیه تا دشمنی با چین
۲۴ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۲

ترامپ از دوستی با روسیه تا دشمنی با چین

سرمایه گذاری های سرسام آور چینی ها روی پروژه های بزرگ و زیربنایی اقتصاد کشورهای جهان از امریکای شمالی و جنوبی تا اروپا، آسیا و افریقا، دامنه هراس ایالات متحده را نیز گسترش داده است.

 
سخت ترین چالش سیاست خارجی افغانستان چیست؟
۲۴ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸

سخت ترین چالش سیاست خارجی افغانستان چیست؟

سفیر روسیه در افغانستان گفته که امریکا و ناتو مانع اصلی رابطه مسکو با کابل است.چندی قبل، الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل، گفته:"شایعاتی وجود دارد که گویا روسیه نمی خواهد در خصوص اکمال قطعات چرخبال های ارتش افغانستان همکاری کند. در سال ۲۰۱۴ امریکا و ناتو، همکاری روسیه و افغانستان را در این ...

 
بازی طالبان؛ صلح در سرما و جنگ در گرما
۲۰ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۲

بازی طالبان؛ صلح در سرما و جنگ در گرما

طالبان با تجاهل و تظاهر به ناآگاهی و بی خبری نسبت به تبعات این پیشنهاد نامعقول، در واقع به امریکا به عنوان اصلی ترین طرف تصمیم گیرنده در مورد استقلال و حاکمیت ملی افغانستان، مشروعیت می بخشد و به آن، اعتبار و رسمیت اعطا می کند.

 
رابطه روسیه و طالبان یا رویارویی ابرقدرتها؟
۱۹ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴

رابطه روسیه و طالبان یا رویارویی ابرقدرتها؟

روس ها در سال های اخیر، سعی کرده اند بیشتر از پیش به دولت افغانستان نیز نزدیک شوند؛ اما صرف اعلام پشتیبانی از دولت افغانستان به معنای آن نیست که روس ها تعهدات گسترده ای در حمایت نظامی از دولت متحد ناتو و امریکا در قبال تروریزم بر عهده می گیرند.

 
به چه امیدوار باشیم؟
۱۸ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۷

به چه امیدوار باشیم؟

ابعاد ناکامی های دولت که منجر به افزایش ناامیدی و سرخوردگی مردم شده، تنها محدود به حوزه جنگ با تروریزم و مبارزه با ناامنی نیست؛ بلکه این امر حتی در عرصه صلح نیز تسری پیدا کرده و عملکرد دولت در این زمینه هم برخلاف تصویری که تریبون های رسمی حاکمیت، مثلا از تواق صلح با حکمتیار، ارائه می دهند، در نگاه مردم،...