۱۲۲
اشرف غنی چطور می تواند برنده انتخابات شود؟
 
دومین مغز متفکر جهان، در این سرزمین، همان است که بود، هیچ تفاوتی با انتخابات سال 1388 نکرده است. نه بر حجم و فسفر مغزش افزوده شده و نه بر تجاربش. غیر از نظارت بر انتقال مسئولیت های امنیتی، کار خارق العاده ای در سرزمین قومیت ها و اقلیت ها نکرده که موجبات افزایش رأی ایشان را فراهم آورد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ میزان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۳
کد مطلب: 40682
 
اشرف غنی چطور می تواند برنده انتخابات شود؟
 

در انتخابات پیش رو، یکی از نامزدهای مطرح، داکتر اشرف غنی احمدزی است. اشرف غنی چهره ای شناخته شده در داخل و بعضی حلقات خارج است. می گویند او دومین مغز متفکر جهان شده است! این مغز متفکر که سالهای زیادی از عمر خود را در امریکا سپری کرده است. باوجود آنکه در پست های کلیدی دولت کرزی ایفای وظیفه کرده اما در انتخابات گذشته، کمتر از ۳% آراء مردم افغانستان را کسب کرد. بعد از رمضان بشردوستِ بی پول و بی نوا، مقام چهارم را کسب کرد و این شکست سنگینی برای او بود.
روزی در گرماگرم تبلیغات انتخاباتی همراه با تعدادی از دوستانم بنا به دعوت یکی از همکاران داکتر اشرف غنی، به دیدار وی در منزلش رفتیم. محل سکونت وی خانه ای بزرگ با حویلی فراخ و مزیّن به گلها و سبزه ها بود. بعد از صحبتهای مفصل، اشرف غنی پرسید: چطور می شود رأی و اعتماد مردم هزاره را کسب کنم؟ گفتم: حشمت غنی، برادر شما رئیس کوچی هاست. و کوچی ها ظلم بزرگی به مردم هزاره کرده اند. اگر دنبال رأی مردم هزاره هستید، به بهسود بروید و در جمع مردم بهسود از برادرتان و اعمال کوچی ها ابراز بیزاری و از مردم هزاره عذرخواهی کنید! مطمئن باشید مردم هزاره انسانهای کینه ای نیستند... اشرف غنی از سخنان من خوشش نیامده بود. چون ساعتی از ظهر گذشته بود، ما را به نان چاشت مهمان کرد. در کنار سایر سخن ها، می گفت: اگر معده دیگران را یک توپ فوتبال تصور کنیم، معده من به اندازه یک توپ تنیس است لذا این عارضه، برای من مشکلاتی خلق کرده.
همین دو نکته که ذکر شد دو مشکل اساسی داکتر اشرف غنی است. یکی عدم محبوبیت مخصوصاً در میان هزاره ها و دوم مشکلات صحی که گفته می شود باعث تندمزاجی و بدخلقی وی شده است. بسیاری از دوستان و همکاران سابق اشرف غنی از تندی و تلخی وی شکایت دارند. شاید همین مسئله باعث شد تا وی زیاد نتواند در مسئولیت های مهم قبلی خود در وزارت مالیه و ریاست دانشگاه کابل دوام بیاورد. رابطه رئیس جمهور کرزی نیز با وی به سردی گرایید.
به نظر می رسد که علاجی برای مشکل دوم وی وجود ندارد؛ اما وی با برگزیدن یک معاون باسواد
داکتر اشرف غنی خوب می داند که انتخاب این دو معاون از سر مجبوری و ناچاری بود. وی مجدانه و مصرانه به دنبال معاونیت آقای قانونی بود اما هرچه زد به سنگ خورد؛ معاون دوم وی نیز تا آخرین روزها احسان الله بیات بود اما سرانجام با یاری خلیلزاد به ائتلافی رسید که اکنون می بینم...
اما بی غرض هزاره خواسته است تا نقیصه اول را به نحوی جبران کند. اما ضعف اساسی، در معرِّف سرور دانش است. استاد خلیلی دیگر آن رهبر محبوب برای هزاره ها نیست. وی دو دوره معاون رئیس جمهور بود و به چهره ای شدیداً محافظه کار تبدیل شد. کثیری از مردم هزاره معتقدند که وی در طول ده سال صدارت نشینی، برای مردم هزاره خدمتی که باید، نکرده است. اوج دفاع وی از هزاره ها رفتن وی به بهسود در زمان حمله کوچی ها بود اما آن رفتن و نشستن در بهسود به عنوان معاون رئیس جمهور فقط ضعف وی را برملا کرد و بس.
در فضای جدال قومی و میان¬گروهی، معمولاً فردی برنده است که بتواند ولو با شعارهای تبلیغاتی، احساسات مردم را تهییج کند تا مورد اقبال بیشتری قرار گیرد؛ بدیهی است که در این میدان، استاد محقق توانسته تا گوی سبقت را در رقابتهای داخلی و میان¬گروهی، از استاد خلیلی برباید.
عده ای استاد خلیلی را متهم می کنند که فقط به درد برادر و خانواده خود خورده و به ساخت و گسترش شهرک های رهایشی، اندوختن سرمایه و ... وقت گذرانده است. صحت و سقم این مسائل اهمیتی ندارد اما این موارد، اتهاماتی است که به حضرت استاد، در متن توده ها وارد آمده و کاهش شدید محبوبیت وی را در قبال داشته است.
استاد خلیلی در انتخابات آینده، برای معاونیت اشرف غنی احمدزی، کسی را معرفی کرده است که با وجود داشتن سواد و فهم و تقوی، شخصیتی عاجز، دانشمندی محافظه کار و قانون¬دانی خنثی است. سخن برخی از روشنفکران هزاره این است که معاون هزاره در میان دو مافوق وی، به نام جنرال دوستم و اشرف غنی احمدزی که هر دو متهم به تندخویی هستند چه ره¬آوردی می تواند برای مردم هزاره داشته باشد!
دوم اینکه، در دنیای مجازی بسیاری از کاربران اجتماعی سخنی را به داکتر اشرف غنی منتسب می کنند که وی گویا پس از کامیابی های متواتر هزاره ها گفته است: جلو رشد هزاره ها را بگیرید! صرف نظر از صحت و سقم این گفته، حساسیت هایی در مورد داکتر احمدزی هنوز به قوت خود باقی است و انتخاب معاون دانشمندی همچون سرور دانش از قوم هزاره و از طیف استاد خلیلی نمیتواند معجزه بیافریند.
از جانبی هم جنرال دوستم به عنوان بال راست داکتر اشرف غنی قرار گرفته است. این جنرال که سالها لقب و منصب درستیزوال قوای مسلح را به دنبال خود می بُرد و بعد به دلیل برخوردهای تند و لت کردن اطرافیان و رقبای خود، مدت ها به ترکیه می گریخت؛ خودش یک طنز است. ماجرای اکبربای، یکی از آن زدن ها و رفتن هاست؛ روش زدن وی نیز قصه سرایی هایی داشته است. جنرال ازبیک، دیگر آن جنرال محبوب سابق نیست که رأی ازبیک ها یکجا نثار قدومش شود. او اینک با بسیار ازبیک ها در افتاده و جایگاه خود را تنزّل داده است. از جنرال
از جانبی هم جنرال دوستم به عنوان بال راست داکتر اشرف غنی قرار گرفته است. این جنرال که سالها لقب و منصب درستیزوال قوای مسلح را به دنبال خود می بُرد و بعد به دلیل برخوردهای تند و لت کردن اطرافیان و رقبای خود، مدت ها به ترکیه می گریخت؛ خودش یک طنز است. ماجرای اکبربای، یکی از آن زدن ها و رفتن هاست؛ روش زدن وی نیز قصه سرایی هایی داشته است.
ملک گرفته تا مرحوم احمدخان سمنگانی و اکبربای و ... ذکی و تا یکی از آخرین افراد نزدیک وی، آقای عالم ساعی والی جوزجان که حتی بر روی جنرال قدرتمند ازبیک، اسلحه گرفت و فرمان داد که بزنید! خودم جواب می دهم!
اینها مسائل کوچکی نیستند و می توانند آراء بسته بندی شده جنرال را فرو بریزند؛ آنچنانکه هیمنه او نیز در میان ازبیک ها فرو ریخته است.
معاونیت جنرال دوستم که باوجود گفته های فوق، بازهم می تواند آراء زیادی را به کیسه داکتر اشرف غنی سرازیر کند (البته نه به مقیاس سابق)، این روزها برای رئیسش موجب تناقض شده است. نظر و نوشته آقای احمدزی در سال ۲۰۰۹ برضد دوستم در نشریه تایمز لندن که او را سیاستمداری بدسابقه و "قاتلی شناخته شده" توصیف کرده بود اینک موجب پارادوکسی شده است. شاید یکی از دلایل عذرخواهی چندروز قبل جنرال دوستم بخاطر جنایات سابق، با اشاره و خواست داکتر احمدزی باشد که عذری بدتر از گناه پنداشته می شود اما این عذرخواهی، اثری بنیادین بر گفته های دیروز و کرده های امروز اشرف غنی برای توجیه آن نخواهد داشت.
دومین مغز متفکر جهان، در این سرزمین، همان است که بود، هیچ تفاوتی با انتخابات سال 1388 نکرده است. نه بر حجم و فسفر مغزش افزوده شده و نه بر تجاربش. غیر از نظارت بر انتقال مسئولیت های امنیتی، کار خارق العاده ای در سرزمین قومیت ها و اقلیت ها نکرده که موجبات افزایش رأی ایشان را فراهم آورد. فقط هزاره ای به نام دانش و نیز به تعبیر دیروزش، قاتل شناخته شده ای بنام دوستم را در کنار خود گرفته است. این دو می توانند برایش رأی بیفزایند اما نه به آن مقیاسی که ۳% درصد رأی قبلی وی تبدیل به ۵۱% درصد رأی شود.
سخنان جنرال دوستم در مراسم بعد از ثبت نام، که با لهجه خاص خود می گفت: ما در همان دور اول برنده هستیم، کار را در همان دور اول خلاص می کنیم!! نشان می دهد که دوستم چه میزان از واقعیت ها فاصله دارد و در چه دنیای غیرواقعی نفس می کشد.
اما گفته می شود که خود داکتر اشرف غنی نیز، هم وابسته است و هم متهم. وابسته به تفکرات قبیلوی و متهم به ارتباط امریکایی. این دو اتهام حق یا ناحق برای داکتر احمدزی، سم است. او نامزد مورد حمایت خلیلزاد است که شهره به برتری طلبی قومی است. آیا وی می تواند خود و مسیرش را از خلیلزاد جدا کند؟
چه رابطه ای می تواند میان یک روشنفکر غربگرا با یک جنرال کم سواد وجود داشته باشد؟ و این دو را چه نسبتی با یک قانوندان سربه زیر است؟ تیم اشرف غنی تیمی نامتجانس است که در آینده مشکلات زیادی باهم خواهند داشت.
داکتر اشرف غنی خوب می داند که انتخاب این دو معاون از سر مجبوری و ناچاری بود. وی مجدانه و مصرانه به دنبال معاونیت آقای قانونی بود اما هرچه زد به سنگ خورد؛ معاون دوم وی نیز تا آخرین روزها احسان الله بیات بود اما سرانجام با یاری خلیلزاد به ائتلافی رسید که اکنون می بینم...

حسینی مدنی- خبرگزاری جمهور
Share/Save/Bookmark
 
 


 
۱۳۹۲-۰۷-۱۸ ۱۸:۰۵:۵۳
اشرف غني كمتر از كرزي نيست او هم بعد از يك دهه كار با حكومت آلوده شده و ديگر آن متفكر جهاني نيست و اكنون افكار كوچيگري بر او سلطه يافته است. او فهميده كه حتي اگر هم بخواهد نمي تواند نقش دوستم "جنگ سالار قاتل" را ناديده بگيرد او به بانك راي جنگ سالار نياز دارد تا خود او براي همين اگر هر كسي به جاي دوستم مي بود اشرف غني با او معامله مي كرد تا لااقل ٣ درصد را با آرائي بالاتر معاوضه كند. (887)
 
مصطفی
Netherlands
۱۳۹۲-۰۷-۲۰ ۰۷:۴۹:۴۲
اگر همراهی داکترصاحب اشرف غنی هرکس معاون باشد هیچ فرق نمیکند او تمام کارهای خویش را به اساس برنامه ملی و قانون اساسی به پیش میبرد و خواهد برد او نه تنها در یک بخش و مورد فهمی کافی دارد بلکه در چندین بخش ها دوکتورا و ماستری دارد روابط بین الملی، انسان شناسی، اقتصاد سیاست بهترین کنترولر مناسبترین و با دانشترین شخص برای ریاست جمهوری است که فعلا ثانی وی در افغانستان وجود ندارد (892)
 
حبیب
Sweden
۱۳۹۲-۰۷-۲۰ ۱۳:۱۰:۲۶
آقای اشرف غنی مورد احترام همه بود تنها به این دلیل که فرد معامله گرا نیست. مانند کرزی دار و ندار حکومت را به پای قاتلان مردم افغانستان نخواهد ریخت و اگر به قدرت برسد، با جدیتی که دارد دوستم و همفکران او را به محاکمه خواهد کشاند. حالا که همه چیز برعکس شده است، آقای دکتر چه امتیازی نسبت به دیگران دارد؟ (894)
 
g
۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۲۰:۳۶:۴۴
میگویند: روباه به امید .... قوج. اما به هر شکلی که باشد اشرف غنی برنده است. و برای درست به پیش بردن ارابه حکومت به افراد قوی مانند جنرال دوستم نیاز مبرم دارد. و این را به مراتب بهتر از ما و شما خودش میداند. اگر به محاکمه کشانیدن قاتلات باشد باز هم دوستم از اخیر صف خواهدماند. چون حداقل اگر به هر اندازه هم کشار کرده باشد طی 12 سال هیچ کاری نکرده. درحالیکه افراد قانونمند و متمدن و دانشمند ما حامی 99% قتل، غارت مردم حتی بانک ها، اختطاف، دزدی ...... بودند که همه میدانند. بشترین سنگ همیشه بطرف پرمیوه ترین درخت میباشد. از همین خاطر است که همیشه به سوی دوستم سنگ پرتاب میشود. (922)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۹ ۲۱:۵۶:۴۵
این درخت میوه اش زقوم است (1780)
 
حزب الله عندلیبان
۱۳۹۲-۰۹-۲۱ ۱۵:۰۷:۴۰
برادرعزیزم شمافراموش کرده ایدکه اشرف غنی وقتی که ریس دانسگاه کابل بودبه کرزی پیشنهادکرده بودکه بایدجلورشدهزاره هارابگیرید
مگردوستم راقاتل نخوانده بود (1226)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۲۲:۱۱:۰۸
دقیقا گفتی برادر
این دشمن هزاره هاست
اصلا یادتان هست این اواخر اشرف غنی و برادرش که از سردمداران کوچی هاست خون زیاد از جوانان هزاره را ریخت و به زن و کودک رحم نکرد مردم مارا در سخت ترین شرایط آواره و بی خانمان کرد دعا میکنم خدا اینها را بی خانمان و در بدر گرداند.
قابل توجه کسانی که با این ها همکار شدند باید بدانند که همکاری با اینها و حمایت از اینها خیانت به جامعه و شهیدان مردم هزاره است
حمایت از اینها لکه ننگ هست که به هیج عنوان توجیه گر نمی باشد. (1544)
 
حزب الله عندلیبان
۱۳۹۲-۰۹-۲۱ ۱۵:۱۰:۰۲
اشرف غنی متعصب ترین افراداست نبایدکه هزاره هاوازبک هابازی این جریان رامتحمل شوند (1228)
 
محمد از بهسود
۱۳۹۲-۱۲-۰۲ ۱۱:۳۲:۵۷
مناسب ترین فرد برای افغانستان در شرایط کنونی اول جناب داکتر رسول زلمی است و دوم هم عبدالله عبدالله و من دوست دارم که این دو باهم ایتلاف کنند!!!!! (1643)
 
محمد نعیم
۱۳۹۳-۰۶-۰۷ ۱۴:۱۵:۱۹
درست گفتی مصطفی خان . اما افسوس که این دو انسان افغانستان را با این انتخابات بدنام و رسوا به نظر تمام جهان ساخته اند. کشور ترکیه با نفوس بسیار زیاد خود در 24 ساعت هم انتخابات کردند و هم نتیجه انتخابات را اعلان کردند اما بد بختانه در افغانستان نتیجه انتخابات شاید یکسال بعد اعلان شود. (2935)
 
United States
۱۳۹۲-۱۲-۰۵ ۱۰:۴۰:۵۰
عجب در خواب خیال استید درافغانستان بغیر از پشتون ریس جمهور شده نمیتواند (1654)
 
سمیراحمد
۱۳۹۳-۰۱-۱۸ ۰۷:۵۲:۱۲
درست گفتی اما به زور و بازوی اقوام غیر پشتون ازبک و هزار منفی تاجک (1886)
 
خواجه رشاد عظيمي
۱۳۹۲-۰۷-۱۹ ۱۷:۲۵:۳۸
اشرف غني بهتر از بقيه است. ولي خيلي عصبي است و براي رئس جمهوري با مشكل مواجه مي شود. (891)
 
محمد غلامي
۱۳۹۲-۰۷-۲۰ ۱۶:۴۷:۱۰
من در دور قبلي انتخابات به داكتر اشرف غني بسيار اميد داشتم ولي در حالا زياد اميد ندارم ميگم اين هم با بقيه هـيچ فرق نداره. (895)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۱ ۰۵:۵۰:۵۲
اشرف غني با تيمي كه جور كرده حتما برنده است اين بار مردم به كس ديگر راي نمي دهند زنده باد اشرف غني احمد زي (897)
 
g
۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۲۰:۴۰:۱۲
اگر از حقیقت نگذریم اگر اشرف غنی برنده هم نشود افرادی که در اطراف وی هستند دانشمندترین و اکادمیک ترین افراد به تعداد به مراتب بیشتر از هر تیم دیگری جمع شده اند. همچنان تمی شان یک مثلث قوی اقتصاد، امنیت، و قضا هرسه ضلع قوی آنرا تشکیل میدهند. اما برای ما فرقی ندارد که دیگران نمیتوانند بیبینند و یا نمیخواهند بیبینند. و اقرار کنند. (923)
 
United States
۱۳۹۲-۰۸-۰۲ ۰۹:۳۸:۴۹
من موندم شما رو کدوم ÷پایه واستدلالی میگید جنرال دوستوم دانشمند است
جنرال دوستم از حداقل سواد هم برخوردا نیست (944)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۲۲:۱۶:۵۷
برادر میدانم کی هستی و چه هستی!
کدام آکادمیک؟
کدام حقیقت؟
شما خائنان هستید که بنام استاد دانشگاه که همه تان را میشناسم به ملت مطلوم خودتان صریحا خیانت میکنید! (1545)
 
حزب الله عندلیبان
۱۳۹۲-۰۹-۲۱ ۱۵:۰۸:۳۰
درخواب برنده است داکترعبدالله برنده است (1227)
 
hiran hiran
Turkey
۱۳۹۲-۰۷-۲۴ ۱۳:۲۳:۱۳
ainki goftid ashraf ghani tki azkandidhaei matrah ast mn ghabol nadaram fikr konam aindafgha aghami dvm ra ham nayara (911)
 
Kabir
Australia
۱۳۹۲-۰۷-۲۶ ۰۳:۲۹:۲۶
خلیل زاد و اشرف غنی هر دو جواسیس اسراییلی اند. این دو به دین اجدادی خود بر گشته اند فلهذا بدرد ملت مان نمی خورند. مرگ به نوکران یهودی مثل خلیل زاد و اشرف غنی. هر از امریکا و اسراییل پاسپورت دارند یعنی تعبیه دو کشور دیگر هم هستند.

کبیر (913)
 
jamil ahmad
۱۳۹۲-۰۷-۲۷ ۰۶:۳۹:۰۲
when ever a person do something he has his own policy that we do not know what does he do? so i .think he will be the winner (915)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۲۰:۴۲:۲۴
چی فرقی دارد. هرچه است خوب است اگر کشور را آبادکنند. دیگران هم جواسیس روسیه و اورپا و ایران و امثال آن هستند. از انیها حد اقل مردم خاطرات تلخ مانن حوادث افشار را ندارند. (924)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۲۲:۱۸:۰۲
دقیقا دقیقا (1546)
 
خواننده
۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۱۱:۲۲:۳۵
دراین مقاله به تنها نکات ضعف این تیم اشاره شده است. یا این تیم نقطه قوتی ندارد یا نویسنده نخواسته بدان اشاره کند.
در صورت اول اگر هیچ چانس برای برنده شدن این تیم نیست پس به برتری آقای غنی باید شک کرد.
در صورت دوم، نویسنده با یک چشمش نگاه کرده و این مشکل خودش است نه کار از جای دیگر بلنگد. (920)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۲۰:۵۰:۲۱
بعضی ها مانند اطفال کوشش میکنند که خودشان را خوش بسازند. و تسلی دهند. مقاله شان فقط نظر یک کودک را بیان میکند. نه حقیقت را. (926)
 
حلیم فقیر
۱۳۹۲-۰۷-۳۰ ۱۸:۰۳:۱۸
آقای مدنی صحبت بیطرفانه نداشاید (939)
 
عزیزی
۱۳۹۲-۰۸-۰۲ ۲۰:۲۶:۳۶
انتظار ندارم شما با دسته ګل از داکتر غنی استقبال کنید. همین که وقت میګذارید تا بتوانید او را بخوبی تخریب کنید، خود اهمیت داکتر غنی را نشان میدهد. راستی نظرت در مورد افشار چیست؟ (950)
 
Nesar Ahmad
Afghanistan
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۰۸:۱۷:۵۴
به نظر مه اشرف غنی لیاقت ریاست جمهوری ره داشت حالا شما میگین ای هم کمی و کاستی های داره پس کی باید ریس جمهور آینده ما باشه؟ (971)
 
ahmad
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۰:۵۹:۱۰
با عرض سلام و احترام خدما شما و تمامي دست اندر كاران شما ! صحتمندي تانرا از ايزد متعال خواهانم.
در رابطه به نظر كه در مورد كانديدان انتخاباتي ارايه كرديند تا جاي معقول اما بيشتر بر مفهوم قوميت و عقده شخصي بوده من خواهان هستم كه لطف نموده هر زمان كه قضاوت مي كرديد و يا نظر ارايه ميكرديد بي طرفانه و عادلانه باشد. تشكر (974)
 
غوث الدین
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۹:۰۱:۲۹
تو که کدام نقاط ضعف احمدزی را گفتید به شکل بسیار عالی در نوشتار خودت این صفات بد در وجود مبارک شما نمایان می شود البته تعصب در خودت بیشتر از احمدزی است لعنت به معتصبین و کسانی که معیار نزد آنان بدون دیانت و علمیت و شخصیت چیزی دیگر از جمله هزاره و یک نیم هزاره باشد (979)
 
محمدعلی ابراهیمی
۱۳۹۲-۰۸-۰۸ ۱۴:۵۲:۲۶
گرچند در مقاله جز نکات منفی در باره اشرف غنی و تیم وی نکات مثبتی اشاره نشده است، و لی یک چیزی که واقعاً برای تمام افغان ها رنج آور است، اینست که کسی را در راس قدرت ضرورت داریم که حاکمیت قانون، محو فساد اداری و دیگر مشکلات که دامنگیر کشور عزیز ما است، را در اولویت آجندای کاریی خویش قرار دهد و لو اشرف غنی باشد یا داکتر عبدالله و یا زلمی رسول. (985)
 
لطیف
Afghanistan
۱۳۹۲-۰۹-۱۴ ۰۸:۴۷:۱۴
آفرین! نویسنده مقاله، خیلی بچه گانه نوشتی، اول برو کمی خوده بساز و املای ته درست کن بعد در باره کسی بنویس (1197)
 
احمد
Slovenia
۱۳۹۲-۰۸-۰۸ ۲۲:۳۵:۳۶
اشرف غنی در نظر سنجی ها حتی در میان قشر شهرنشین کشور که حامیان وی تنها از همین قشر هستند نیز نتوانسته موفقیت چندانی حاصل کند. باید یادمان باشد که افغانستان کشوری هیت عمدتا روستایی نشین و این مردم روستاها هستند که نتیجه انتخابات را رقم می زنند نه ما و شمایی که در پشت کامپیوتر از اشرف غنی مثلا به عنوان یک روشنفکردفاع می کنیم. اشرف غنی به عنوان یک تبعه ی آمریکایی و کسی که همسر مسیحی دارد و عمرش را در غرب به دور از مشکلات کشور گذرانده در بین مردم ده نشین کشور که بیش از 80 درصد آرا را دارند هیچ چانسی ندارد. (989)
 
رفیع رفعت
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۱۴:۵۷
ما هزاره ها نه قضیه افشار را به یاد فراموشی سپردیم که در ان هزاران تن زن مرد پیر جوان و کودکان توسط همقطاران عبدالله عبدالله به شهادت رسید و نه هم قضیه بهسود را که در ان صدها کشته و زخمی و صد ها خانواده اواره شدن که در راس ان برادر اشرف غنی قرار دارد اما ما مردم هزاره ثابت ساختیم که مردم منطقی و متمدن استیم کسانی که دست ما ره با گرمی و صداقت فشار بتن ما ازونا استقبال خواهیم کرد . اما در این شرایط حساس تاریخی به جز همین دو انتخاب انتخاب سوم نداریم اما چیزی که قابل غور است ضریب متعصب بودن داکتر عبدالله نسبت به اشرف غنی کم رنگ تر است که این برای ما هزاره ها خیلی ارزشمند است و در ضمن موجودیت اقای محقق در کنار عبدالله خیلی موثر تر از موجودیت اقای دانش به خاصیت در کنار اشرف غنی می باشد . (1003)
 
سید جواد علوی
۱۳۹۲-۱۰-۲۲ ۱۰:۳۳:۲۲
مانظر آقای رفعت را تأیید می کنیم.
ازمعاون بیغم شی کده معاون غولدور داشته باشیم که اگر به خوبی حق مارا نداد به زوربگیریم.
ویااینکه این معاونیت را نمیخواهیم به رسم موزه پاکی. (1426)
 
دانش
Germany
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۳۰:۲۸
زیبا نوشتی اگر از روی آنچه که باور داشتی مینوشتی. اشرف غنی اولین نامزدی بود که با تلویزیون طلوع مصاحبه کرد. اگه راست بگوید، تا حدی مه ره قناعت داد. اما مشکل اینجاست که قران و قسم یک چیز تو خالی شده است در افغانستان. به این معنی که هرگاه قسم کرده اند، خودشان نقض کرده اند. (1007)
 
Mured
United States
۱۳۹۲-۰۸-۲۰ ۰۹:۳۳:۵۱
ولا همین کسی که این مقاله بالا را نوشته بسیار نمک حرام بوده که هم رفته در دسترخوان داکتر صاحب اشرف غنی نان خورده و هم به او تهمت میکند در حالیکه اشرف غنی یگانه شخص است که میتواند افغانستان را به سوی کامیابی های فراوان سوق دهد البته یکتعداد از گرو هایکه که میداند که دیگر در بین ملت افغان جای ندارد میخواهد که حالا پشتون ها و هزاره ها را در بین هم بیندازد مانند این براد که در بالا از مسله کوچی ها و هزاره یاد آوری کرده البته در هر خانواده بین دو برادر هم گان وقت اختلافات میاید اما دوباره حل میشود (1059)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۸-۲۲ ۰۸:۰۳:۰۱
jenab bekhwahi nakhwahi ahmadzai sahib barenda ast (1068)
 
United States
۱۳۹۲-۰۸-۲۳ ۲۱:۳۸:۵۷
دوست عزیز حسینی مدنی اگر شما و امثال شما می دانید که جناب احمد زی ، جنرال دوستم و استاد خلیلی در بین مردم محبوبیتی ندارند پس چرا این قدر ناراحت هستید . از تشویش های شما طوری معلوم می شود که درختی که شما و امثال شما به آن سنگ میزنید پر از میوه است . به درخت بی میوه افراد دیوانه سنگ میزند مگر شما که این طور نیستید ؟ (1073)
 
United States
۱۳۹۲-۰۸-۲۳ ۲۱:۴۵:۴۷
برادر عزیز آیا شما از اقدامات مردم شریف شمال ، شمال شرق و شمال غرب در برابر انسان های کم اندیشه مانند ساعی ، اکبر بای و غیره افراد خبر دارید ؟ اگر ندارید لطف نموده به سایت های خبری مراجعه کنید هم چنان برای شما بگویم که نتها محبوبیت جنرال دوستم در بین مردمش کاهش نیافته بلکه افرایش یافته است . (1074)
 
Hazbullah
Singapore
۱۳۹۲-۰۸-۲۶ ۱۳:۱۸:۲۳
Ashraf Ghani is the winner (1090)
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۸ ۱۳:۳۹:۱۰
حسینی مدنی آفرین به این تحلیلت ، این نوشته ات خیلی بچه گانه و دور از واقعیت است. (1108)
 
شریف
۱۳۹۲-۰۸-۲۸ ۱۳:۴۱:۲۴
بعضی ها مانند اطفال کوشش میکنند که خودشان را خوش بسازند. و تسلی دهند. مقاله شان فقط نظر یک کودک را بیان میکند. نه حقیقت را. (1109)
 
گپ دان
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۲۰:۵۲:۱۱
یک تکه چتیات میگی شرانداز (1116)
 
Durrani
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۰:۲۷
این اقا نوشته است که هزاره ها انسانهای کینه ی نیستند ،پس این حرف چیست که تا حال در فکر ات لانه کرده و میګوید که کوچې ها با هزاره ها ظلم کرده است . (1142)
 
sakhi
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۲۲:۵۲:۰۴
maginay nestim amma kochiha befahm hastan hechi sarish na mesha wanayaz ham nadarem (1145)
 
United Kingdom
۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۱۰:۴۳:۵۷
بوی عبدالله ییسم و محقق ییسم می آید از این نوشته. نه دقیق و نه متوازن! (1168)
 
اجمل صلاح
۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۱۸:۵۰:۰۹
آقای اشرف غنی احمد زی بهترین و مناسب ترین شخص برای کرسی ریاست جمهوری از هر لحاظ است که خوشبختانه امروز در تمام خانه ها زن و مرد در مورد وی بحیث دومین مغز دنیا گفتکو میکنند این انتخابات برای افغانستان بهترین فرصت و داکتر صاحب اشرف غنی بهترین شخصیت است. (1174)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۲ ۱۱:۱۵:۴۴
اشرف غنی یک شخص مناسب برای ریاست جمهوری است که میتواندبه شکل دیکتاتوری عمل نماید و در افغانستان تا وقتی که حکومت دیکتاتوری نباشد مردم اصلاح نمیشود. (1189)
 
ستیز
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۰۹:۳۴:۵۷
جالب است!
تمام نقد ها خودش تبدیل شده به یک مقاله پرمحتوا و جالب! (1214)
 
ازبیک بچه بولی هزاره ها
۱۳۹۲-۰۹-۲۰ ۰۹:۱۸:۴۹
هیچ وقت نا امید نشوین هزاره ها با اشرف غنی احمدزی شاید بیشتر رشد کند او یک انسان دانشمند است (1219)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۰ ۰۹:۲۱:۳۴
آقای مصطفی شما درست فرمودین (1220)
 
United States
۱۳۹۲-۰۹-۲۹ ۰۴:۲۱:۵۸
اشرف غنی احمدزی یک دانشمد است حتما" اوبرنده او یک شخصیت مغز متفکر جهان است اشخاص معتصب وکم سواد به معنی دقیق ان نمیفهمند واشرف غنی احمدزی یک ریس جمهور خوبی برای تمام مردم افغانستان خواهد بود (1258)
 
ghazal
۱۳۹۲-۱۱-۱۶ ۱۲:۴۲:۵۱
اشرف غنی بادانشی که دارد یک شخص متعصب وروانی است .دانش بی عملش کدام درد کشور مارا دوا میکند؟ (1558)
 
محمد حنیف
۱۳۹۲-۰۹-۲۹ ۰۸:۴۸:۰۸
سلام خدمت تمام دوستان گرامی !
راستی همه گفتن اشرف غنی بهترین گزینه برای احراز پست ریاست جمهوری است ولی بقول یکی از دوستانم که خبر نگار است ودر طی یک مصاحبه اختصاصی که با جناب داکنر ویا به قول معروف پروفیسور کاذب مبتلا به یک مرض بسیار خطرناک است که بقول خود جناب اشرف خان هر سال باید یک وجب از روده اش قطع شود البته این گذارشاز دوسال قبل است اگه واقعا اینطور باشد روده های اشرف خان هرچه دراز هم که باشد تا حالا تمام شده و نکته مهم آیا مردم ما شاییسته این است که یک رهبر روانی و در عین حال متعصب تمام داشته باشد شما عزیزان من لطفا آگاهانه قدم بردارید و زعیم آینده تان را مدبرانه انتخاب کنید و رای تان را به کسی بدهید که حافظ تمام ارزشهای دینی و ملی شما باشد. اشرف تکلیف روانی دارد این یک واقعیت است! (1259)
 
Ramin wesal
۱۳۹۲-۱۲-۰۲ ۱۲:۵۹:۲۴
salam ba hama tan. Dr Sahib asraf gani ahmad zai ensan ba dana tahsel krda ast. khon yak bechare mlat ma wa shuma ra narekhtanda wa balai ghreb mlat ma zulm nakrda wa az msl dga ware watan khrab nakda beyan ba kas rae btim ka ba tahsel basha wa watan ma wa shuma ra jor kna ka ao ast asharf ghani ahmad zai wa enshulla jorsh mekna. beyan pusht qaom prasti nagrdim. docor sahib na pashton ast na azara na uzbak na ghera ao yak ensan muslman wa wa az afghanistan ast. wa ma wa shuma ba ashraf ghani rae btim. tushkor az hama tan enshulla branda ast ast ast (1644)
 
حبیب شاه تړون
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۹:۵۸:۱۴
اکثریت قوت دی .....دشیطاني تلویزون طلوع او تمدن په دې جعلي سروېګانو به هیڅکله دډبل عبدالله او نامحقق خوب ریښتیانسي ........ متعصب قوم پرسته او نامتمدن خو همدې ته وايی چي یوازي دهزاره په غم یې نیولی یې ...... دافغانستان ریس جمهور باید دټول افغانستان جمهور ریس وی نه دهزاروو. (1290)
 
هلمن
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۸:۵۶:۰۷
شما میدانید که جنګاندن مردم هزاره وپشتون کار اولیه کمونیست ها وروس ایران پاکستان ورهبران نامرد این دو ګروه بود که خون ناحق فرزندان شانرا ریخت ودراین اواخر ګفته شده که حشمت غنی احمدز و استاد محقق پولهای کلانی رابرای جنګاندن پشتون وهزاره دریافت وحمایت تسلیحاتی نموده اند تا ملیت هزاره مظلوم واقع شود وبرایشان حتی در هزاره جات پایګاه نظامی امریکایی ها ایجاد ګردد این دامه برنامه های صیهونیستی است که از عقل قصیرمن هزاره وتو ازبیک وا ترکمن خیلی بالا وفاصله دارد فوفق باشید (1292)
 
احمد فهيم قرلق
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۵:۱۴:۲۳
سلام !
جنرال دوستم لوي درستيزنبود ريس اركان سرقومندان اعلاي قواي مسلح افغانستان بوديك پوست تشريفاتي است درافغانستان اكبرباي كسي است كه ١٤ سال درامريكامحبوس بود به تحريك امريكا آمده بودكه جاي جنرال دوستم رابگريد امانشد عالم ساعي رابادكردين مشكل درون حزبي بوددركشورهاي پيشرفته هم دراحزاب مشكل دارند محبوبت جنرال دوستم پادشاه سازازسابق بيشترشده است (1296)
 
بیگ بیر
۱۳۹۲-۱۰-۰۶ ۱۱:۵۵:۱۱
کسی به علم عمل نکند مانند خری است که کتاب بار کرده باشید، اقای اشرف غنی احمدزی آدم متعصب و روانی است، و از نگاه جسمی هم مشکل دارد، آقای اشرف غنی با دو معاون اش شاید 10 درصد رائی را از آن خود نماید.

داکتر عبدالله برنده ای اصلی انتخابات 1393 است و جناب استاد سیاف در رده دوم قرار خواهد داشت. (1300)
 
اکبر
Nepal
۱۳۹۲-۱۰-۰۷ ۲۰:۲۲:۴۰
در میان اشخاص نامزد در ریاست جمهوری واقعا شخصی را که تار و پود این سرزمین را با هیچ موقعیت و متاعی تبادله نکند سراغ ندارم. درست است که آقای اشرف غنی احمدزی دارای دانش قابل قبول میباشد اما یک فرد وابسته به تفکرات قبیلوی و تحت تداوی مداوم چگونه میتوان حق فرد فرد این سرزمین را ادا نماید. (1304)
 
Afghanistan
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۱۵:۴۲:۰۳
نظر شما هم قابل قبول است ولی یک چیز رافراموش نباید کرد ،که در این وطن باعث در جای دیگریست . (1552)
 
GHZAL
۱۳۹۲-۱۱-۱۶ ۱۳:۱۷:۲۲
واقعا درست فرمودید مه با شما هم نظر هستم. (1560)
 
علی پدارم
۱۳۹۲-۱۰-۱۶ ۱۳:۰۲:۳۵
اشرف غنی بدون شک یک دانشمند است. مردم افغانستان شاید به آن افتخار کنند. اما به نظر من تحصیلات وتخصص افتخار نیست بلکه چگونگی استفاده وبکار گیری آن درجهت انکشاف کشور ما افتخار است تمام سیاسمتداران افغانستان به شمول اشرغنی که دومین متفکر جهان حال قلمداد میشود هیچ درد مردم روا دوا نکرده ونمی کنند. (1383)
 
faiez
United States
۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۰۹:۴۸:۴۲
انتخابات در اسلام حرام است (1391)
 
سلطانی
۱۳۹۲-۱۰-۲۲ ۱۰:۳۹:۲۴
اگرانتخابات حرام است؟ امارت طالبان اسلامی چگونه است که روزی ده بار به زور بدون وضو سرت نمازبخواند ویاحکومت سلطنتی ؟ شما براساس کدام مدرک وشواهد انتخابات را حرام میکشید.
درجهان اسلام درچوکات دومذهب عمل میکند (شیعه وسنی) فعلاً که هردو گرو ه حکومت انتخابی دارند . (1427)
 
faiez
United States
۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۰۹:۵۱:۲۱
خلافت در سرزمین اسلام گواهی عدالت اسلامی است. (1392)
 
زلمي
United States
۱۳۹۲-۱۰-۲۳ ۱۷:۰۰:۵۵
ما خو نفهميدم مغز اول متفكر كيست؟ (1434)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۴ ۰۷:۳۰:۱۹
داکتر صا حب از همه بهتر است . (1495)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۰ ۱۷:۰۵:۴۹
اگرشما از واقعیت های اشرف غنی خبر داشته باشد هیچ وقت او را انتخاب نمیکنید زیرا او یک شخص کمونیست است که در زمان کمونیستها هزاران مسلمان را زنده زیر خاک نموده.......... (1726)
 
محمد از بهسود
۱۳۹۲-۱۱-۱۱ ۱۱:۴۱:۲۷
فراموش نکنید که به اشرف غنی لقب طالب نیکتایی پوش هم داده شده. کرزی کوشش میکند که انتخابات نشود و امریکا و پاکستان طالبان را مستقیم به بهانه صلح بعد از کرزی به ارگ ریاست جمهوری آورده و به خلافت برسانند و اگر این تلاش به جایی نرسید که نخواهد رسید گزینه بعدی پیروزی داکتر اشرف غنی است که همین اهداف را مرحله به مرحله در دوران حکومتش طبیق کند یعنی به هروسیله که شده اول باید طالبان حاکم و یا کم از کم حاکمت قوم پشتون بالای سایر اقوام حفظ شود! (1527)
 
حبیب الله جواد صافی عبدالله نظری
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۰۹:۴۰:۳۷
اشرف غنی احمدزی یک شخص دانشمند درسطح جهان و درکشور افغانستان هستند ومردم افغان ها هماشان دریک نظر هستند ما رای خور را به اقا اشرف غنی احمدزی کاندید ریاست جهوری اسلامی افغانستان میباشد وبریندا هم هستند داکتر اشرف غنی احمدزی زنده باد (1548)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۱۶:۵۲:۴۵
شما و امثال شما خائنان هستید که به جامعه و ملت تان خیانت میکنید
شهدای بهسود و نیز آوارگان و بی خانمان های که در چند سال اخیر شمارا نخواهد بخشید و در چشم مردم خائین هستید (1553)
 
فیض محمد ملکزاده
Afghanistan
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۱۵:۳۹:۴۸
به نظرمن گلبدین با دوستم کدام تفاوت ندارد ، تنها تفاوت که دارد اینست که او بیچاره فرار از وطن است. ولی این دوستم که با این همه خیانت که کرد قهرمان است البته این را من نمی گویم بل به زعم اشرف غنی احمد زی چنین است. اکنون همه شهروندان افغانستان به این فکر افتاده اند ، که شخصیت که به خاطر قدرت طلبی کسی را که تا دیروز خاین ملی میخواند حالی یکی از شخصیت های شده است، که میتواند افغانستان را یکجا با این دومین مغز متفکر دنیا یعنی اشرف غنی احمدزی این کشور را به کجا خواهد کشاند. اکنون برایت هشدار میدهم که بیدار باشی غافل نشوی. (1551)
 
۱۳۹۲-۱۲-۱۶ ۱۴:۳۶:۲۲
یک خائن وطن فروش دوستم است یکدیگہ گلبدین ھردوش نام افغان رابدکرد (1696)
 
ghazal
۱۳۹۲-۱۱-۱۶ ۱۳:۰۲:۰۳
با عرض سلام: دوست عزیز اگر ما خواسته باشیم تبعیضات قومی را مد نظر بگیریم نه یک انتخابات ونه یک افغانستان ایده آل داشته میتوانیم بیایید متحد باشیم به امید آبادی و آزادی افغانستان (1559)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۷ ۰۹:۲۶:۰۷
اشرف غنی به هیچ عنوانی نمیتواند برنده این رقابت باشد چراکه در صحنه های اساس در کشور نبوده دست نشانده کشورهای خارجی است (1570)
 
فیروزه
۱۳۹۲-۱۱-۲۴ ۱۱:۱۹:۳۶
داکتر صاحب اشرف غنی احمد زی مناسب ترین شخص برای ریاست می باشد وی شخص دانا و با تجربه و جهان دیده است قلمرو فکری شان باز و وسیع می باشد.
زنده باد دکتر احمدزی (1602)
 
۱۳۹۳-۰۶-۳۰ ۱۳:۴۱:۰۱
تو باور داری به این حرفت که دکتر احمد زی بهترین شخص برای ریاست است .هان دختر (3120)
 
محمدآقا رادمنش
Afghanistan
۱۳۹۲-۱۲-۰۵ ۱۶:۰۶:۵۷
ّّّّّّچقدر در این سرزمین از نام‌های اقوام سؤاستفاده میشود، این جناب حسینی مدنی خود را عقلِ کل و قاضی القضات تصور کرده این مقاله را نوشته است. به خود حق داده که از جانب همه‌ی هزاره‌ها قضاوت کند، آن هم چه قضاوت های پوچ، بی‌اساس و بی‌مزه‌یی. از نام اقوام سؤاستفاده نکنید، اگر چیزی برای گفتن داری از جانب خودت بگو، نگو کل فلان قوم. (1655)
 
Maisam Moradi
۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۱۰:۳۳:۲۸
ba nazri banda Ghul Sharzai shawa khob ast bakhatir ke Yak fard ba plan kari wa dor az tasoob mazhabi nezhadi ........ ast (1668)
 
سردار اميري
۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۱۲:۳۴:۳۱
هيچ جاي نمي توان انسان بيگناهي را يافت. اشرف غني در بين ديگر كانديدان بهتر است و هرچه باشد دانش دارد و مي داند سياست چيست. حالا هر برچسبي مي خواهي بزن و ديگران را نيز تشويق كن ولي خود مي داني كه ديگران توانايي حمل اين امر را ندارند. اشرف غني هر چه باشد بازهم در معامله هاي سياسي نمي تواند پشتون گرا باشد و همه چيز را براي پشتون ها بخواهد؛ بل او مي خواهد رييس ديگران هم باشد بنابر اين برچسب تعصب از او برداشته مي شود يعني مجبور است به ديگران هم بينديشد. شما يك بار در سال هاي گذشته سر بزنيد و اشرف غني را در كنار محقق ملاحظه كنيد آنگاه طرح ها و نظريه هاي او براي محقق كاركرد بود ولي حالا شده يك مريض؟ يا متعصب؟ خدا از بي سواد و چيز نفهم نجات دهد كه با شكم خود پلان مي ريزد و با احساسات خود تصميم به كار مي گيرد. (1671)
 
قنبرلی
۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۲۰:۱۴:۲۴
یاشاسین اذربایجان یاشاسین دوستم (1673)
 
انجنیر اجمل "پیکار"
۱۳۹۲-۱۲-۱۷ ۱۸:۰۴:۴۳
برای همه معلوم است که تلاش خاص قومی-لسانی برای احراز کرسی ریاست جمهوری جریان دارد. از زمانیکه نام خراسان به افغانستان تغییر کرد - یعنی 260 به اینسو ، تا ختم دوره حکومت داود خان - همه و همه از یک زبان، یک قوم و یک منطقه ! ( پشتون های درانی) بوده اند و بعدش هم در دوره طالب ها پشتون های غلحایی یا هم قومی های داکتر اشرف غنی!
قبلآ آقای محقق رآی زیادی را برای کرزی ریخت؛ به امید تعهدهایی که داشتند اما چه شد؟
صرف یک گزینه وجود دارد، و آنهم داکتر عبدالله عبدالله ! به نظرم در جلسه بن نیز تعهد برهمین بوده است که پس از یک دوره انتقالی و انتخابی نوبت زمامداری از مجاهدین یا مقاومتگران بر ضد طالبان است ، ولی تحت شرایطی...
اکنون همه شرایط بیانگر پیروزی و کامیابی تیم همگرایی است. آنها با شرایط فعلی سازش بسیار عالی داشته و اگر اقوام غیر پشتون دیگر - مثل هزاره ها - را مقایسه نماییم ، رشد بسیار زیاد عالی و سریع داشته اند.
همه به وضاحت میدانند که یگانه عامل خودفروشی و مزدوری سیاسی به پاکستان صرف استفاده از نام قوم و زبان است ، که در دهه های اخیر بالای ما حکمرانی شده است.
از هر قومی - غیر از پشتون - که در انتخابات برنده شود باعث ضعف وابستگی به پاکستان میشود و در نتیجه آینده بهتری خواهیم داشت. (1701)
 
عبدالستارi
۱۳۹۲-۱۲-۲۶ ۱۴:۳۲:۲۵
اشرف غني با تيمي كه جور كرده حتما برنده است اين بار مردم به كس ديگر راي نمي دهند زنده باد اشرف غني احمد زي (1756)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۱-۰۱ ۱۵:۲۲:۵۹
جناب حسینی !
واقعا مطلب زیبایی نوشتید.از قلم شما بسیار لذت بردم.
و به صورت موشکافانه و واقعی بحث را پیش بردید.با تشکر (1785)
 
فرحت
۱۳۹۳-۰۱-۱۳ ۱۴:۵۳:۰۷
تیم اشرف غنی تیم کارای نیست شخص اشرف غنی یک انسان تند خو بد اخلاق ونهایت متعصب اما با چال ونیرنک توانست با جذ ب دوستم رای ازبک ها وبا جذب سرور دانش رای هزاره هاره به 20% به خود اختصاص دهد اما این شخص نهایت عقده ای به نظر می رسد موفقیت این شخص سبب به حاشیه کشاندن ملیت های اقلیت از سیاست وموقف درا افغانستان خواهد شد هزاره و ازبیک که به احمد زی رای مید هد سخت کار ناخردمندانه خواهد کرد وبه تیشه ریشه خودرا خواهد کند
فرحت (1852)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۱۳:۴۹:۵۰
استعمال الفاظ بد نه تنها ازاخلاق انساني دوراست بلكه عمل خلاف قانو ن اساسي كشور است اين توع حركات صرف حلقات مربوظ به استخبارا ت است (1961)
 
سيدنعمت الله سادات اميني
۱۳۹۳-۰۱-۱۵ ۰۷:۱۵:۰۸
كسانيكه خدمت واقيعي را براي افغانستان ميكند او اشرف غني احمد زي معاون اول آن سترجنرال عبدالرشيد دوستم است وسرور دانش كه ميتوانند براي آيينده خوب افغانها مي انديشدند زنده باد سترجنرال عبدالرشيد دوستم رهبرحزب جنبش اسلامي افغانستان مترجم سيدنعمت الله سادات اميي (1865)
 
Naik Muhammad Begzam
Germany
۱۳۹۳-۰۱-۱۷ ۱۳:۱۶:۳۲
در باره جنرال دوستم هر چی کی از دان تان آمد گفتین اما معلوم خاد شد کی در افغانستان محبوب است زنده باد جنرال صاحب دوستم (1880)
 
اصیل
Afghanistan
۱۳۹۳-۰۱-۱۸ ۲۰:۰۳:۵۸
در نشریه بخدی از حمایت همجنسگرایان افغانستان که گفته میشود مرکزیت آن در امریکا می باشد از اشرف غنی به نشر رسیده است ! این چه مفهومی دارد ؟ گفته میشود که اشرف غنی احمدزی با خانمی عیسوی که در محیط عیسویان اولاد بزرگ کرده است ، چندان به دین اسلام اعتقاد کامل ندارد و از سویی هم تلاش خواهد کرد تا بسیاری از محرمات را در افغانستان مجاز سازد !! کرکتر عصبانی ، چند روی ، ملیت گرا ، آزاد مذهب وغیره وغیره از جمله اوصاف اشرف غنی است که امکان برد او را بسیار اندک میسازد.... (1893)
 
اصیل
Afghanistan
۱۳۹۳-۰۱-۱۸ ۲۰:۱۱:۲۱
همچنین گردهمایی افرادی مثل - یون ، احدی و اتمر که زبانزد عام در ملیت گرایی پشتونیستی هستند بسیار جالب است !
آنانیکه واقعآ پشتون هستند ؛ نباید از و حمایت کنند ، زیرا افرادی مثل یون و بادارانش مثل اشرف غنی با دامن زدن و خودستایی و کثرت گرایی پشتونیستی خدمت شایانی برای اقوام دیگر افغانستان میکنند ! و آن اینکه با دامن زدن کثرت گرایی جهش غیر پشتونی انگیزه گرفته و در یک شمارش آرا یا توذیع کارت هویت الکترونیکی برای همه اثبات خواهد شد که اقلیت پشتو زبان ها هستند !! قوم پشتون که گفته میشود 30 الی 35% نفوس را تشکیل دهد ، فکر میکنند که زبان پشتو نیز چنین است ؛ حالانکه بیش از 85% به زبان فارسی صحبت میکنند.... (1894)
 
کامران
Afghanistan
۱۳۹۳-۰۱-۲۵ ۱۶:۱۷:۲۴
ان الله مع لصابرین. اشرف غنی همانند احمدشاه ابدالی و میرویس نیکه صبور است و دشمنی با اقوام دیگر ندارد و نه هم از وی چنین چیزی شنیده شده است. او صاحب علم و دانش است و ما باید برای رسیدن به صلح و ترقی به فردی باندیشسم که استعداد چنین چیزی را داشته باشد. آن فرد در چنین موقعی همین اشرف غنی است ویا هم سلطان زوی. (1955)
 
afghani afghani
۱۳۹۳-۰۲-۰۶ ۱۱:۳۶:۵۳
این سرزمین زیبا نیاز به همچو مغز دارد که در جهان تبارز یافته باشد که بتواند تمام متعصبین را در گودال تعصب شان غرق نماید تاپندی باشد برای ولگردان.
زنده باد داکتر صاحب اشرف غنی احمد زی..... مرده باد دشمنانش ... (2014)
 
ajmal
۱۳۹۳-۰۲-۰۶ ۱۱:۴۴:۵۸
متاسفانه که در این کشور هنوز عقب ماندگر و مغز های پوچ و بیخرد مانده است که مغز های شان پر از زهر تعصب است .... مگر افسوس به حال شما متعصبین که خداوند شما را منحیث بنده خود هم قبول ندارد .. مگر این که واضیح است کی ها برای ولین بار فوج فوج به دین عسویت گرایدند. زنده باد داکتر صاحب اشرف غنی احمدزی. مرگ بر دشمنانش. (2015)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۱ ۲۰:۱۸:۳۵
اين مثل ماه روشن است كه اشرف غني يك شخص بي نهايت فاشيست و قوم گرا است و در مقابل مليت شريف هزاره تعصب بينهايت دارد.غني مأموريت دارد تا زمينه و شرايط رئيس جمهور شدن خليلزاد را فراهم كند كه اگر مؤفق شود شما خود بهتر ميدانيد چه ميشود (2031)
 
sadigh
United States
۱۳۹۳-۰۲-۱۴ ۱۷:۳۱:۱۴
حرفهای شما بوی نفاق میدهد.
من برای اولین بار سایت شمارا دیدم امیدوارم در دفعات دیکر بی طرفی نیز در بین متون شما مشاهده شود.
شما در کنار انتقادات می توانستید نقاط مثبت وی را نیز بیان کنید و نباید یک طرفه پیش قاضی انسان برود (2046)
 
آرش آريايي
۱۳۹۳-۰۲-۲۵ ۱۱:۳۴:۱۴
اين مغز متفكر كه امريكا توسط مزدور خود خليلزاد معرفي كرد يك نيمچه مرد است كه از زن افغاني گرفتن حتا محروم شد چون بدنام سياسي ميشد
ما و يا هر كس ديگر كه حتا طرفدار اين غني هستند ميدانند كه اين بنده خدا شخص درست نيست براي افغانستان ولي براي اينكه از قوم اش باشد حتا نيمچه مرد باشد هم عقب اش خواهي ايستاد ولي باور داشته باش تاريخ چهارصد سال تان كه رو به زوال است بيشر براي زوال اش سرعت خواهد بخشيديد (2126)
 
iyat
United States
۱۳۹۳-۰۲-۲۵ ۱۹:۰۶:۰۳
عجیب است انگار افغانستان هزاره قوم مهتر از بقیه اقوام افغانستان است و بدون رای اینا کسی ریس جمهور نمی شود (2135)
 
محمد صابر رسولی از کابل
۱۳۹۳-۰۳-۰۶ ۲۰:۱۳:۵۴
احمدزی ...شهر من به تو می اندیشم ــــــــــــــــ جنرال دوستم را غربی ها موفق ترین فرمانده قلب آسیا مینامند و نویسنده های غربی جنرال دوستم را جنرال پادشاه ساز مینامند...جنرال دوستم فیگور جالبی در تاریخ معاصر افغانستان است (2243)
 
ناهید
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۶:۳۵:۲۰
اگر این بیانات درست باشد که شما اشاره کردید که دور از باور نیست. دو اتهام - .. وابسته تفکرات قبیلوی و متهم به ارتباط امریکایی ... متاسفانه این دو اتهام نقطه قوت اشرف غنی است که برندگی ایشان را حتمی میسازد. (2248)
 
Abidy
Canada
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۰۴:۰۰:۵۹
افغانها گروگان همين اشخاصيكه فعلاً در قدرت هستند ، ميباشند كه همه جنايت كار وفساد پيشه (2252)
 
محمد میرویس
Japan
۱۳۹۳-۰۳-۲۱ ۱۵:۱۴:۲۱
یک بحث خیلی طفلانه و غیر عقلانی (2313)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۳-۲۱ ۱۵:۴۵:۲۳
بعضی وقت ها هست که مردم فردی را دوست ندارند ولی بهش رأی ميدن چون رقبايش را بيشتر دوست ندارند. (2316)
 
عبدالرقیب جویا
۱۳۹۳-۰۳-۲۵ ۱۴:۰۲:۲۲
من کاملاً به حرفهایت موافق هستم تشکر (2334)
 
alimurtaza
۱۳۹۳-۰۳-۲۶ ۱۵:۵۸:۵۴
از جانب دوستم میتواند که برنده شود و بسیاری از مردم میگوید که اشرف غنی برنده است و توسط معاون دوم که طرفداران زیاد دارد و بسیاری از مردم به داکتر صاحب اشرف غنی رای داده است و در مکتب لیسه زرغونه رای بالا دارد (2346)
 
ضیا الله {ضیایی}
۱۳۹۳-۰۳-۲۷ ۲۱:۰۴:۰۷
همه شما جاهل ونادان هستین بیدارشوین دوستا افغانستان درحالت تلاطم قرار دارد واز این بهرانی هارا میتواند یک سیاستمدار ومتفکر مثل دا کتر صاحب اشر ف غنی احمدزی نجات میدهد باید ما وشما تبعیض وقوم پرستی بجا گذاشته یک دست باشیم با دولت خود همکاری نموده کشور خودرا از تاریکی به روشنایی رونق بدهیم...........با احترام ضیا الله ضیایی از ولایت تخار ولسوالی دشت قلعه قریه نو آباد (2355)
 
فرید
Afghanistan
۱۳۹۳-۰۳-۲۸ ۱۱:۳۷:۵۲
خداوند عاقبت افغانستان را بخیر کند. آمین (2360)
 
soma
Turkey
۱۳۹۳-۰۳-۳۰ ۱۶:۰۴:۲۴
i think that doktor ashraf ghani is one of the bests but mr dostum isnot ............... (2370)
 
Afghanistan
۱۳۹۳-۰۳-۳۱ ۱۰:۰۸:۲۰
سلام :.. برلدران وخواهران افغانستان سر بلند بيايد هرشخصي كه ازهر قوم وكيش آين كه است اما افغان است فقد خدمت كزار براي مردم رنجديده باشد بس است ادم كشي برادركشي . هركس كه دراين مملكت شيران خيانت گرده است نتيجه آنراديده است خداوند بامردم افغانستان است . بگزاريد كه افاي اشرف غني احمد زي چه ميكند
معناي جهاد را داكتر عبدالله نمي داند اين ها جهادي ساخت جنگلگ است براي مردم خدمت گرده نمي تواند ونگرده است . مردم افغان هشيار باشيد خداوند خير را پيشكند ودعا كنيد به دربار پروردگار ....وسلام GAY AZ (2378)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۵ ۱۴:۴۳:۴۵
هر شخص که 2 چیز را نداشته باشد 1-تعهد و 2-تخصص نمی توانند به مردم خدمت کنند. (2468)
 
خالدیعقوبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۱۴:۲۹:۴۴
باسلام.تمام سعی تان براین بودکه بخواهیدوجه منفی ازتیم تحول وتداوم راباشکلی ظاهرآکارشناسانه به تصویربکشیدامابنظرشخص بنده ی حقیرشمایک تحصیل کرده درجامعه تاجیک هستید و خلاقیت وابتکارشمادرتفکر وتعقل فراتراز این نوشته چندصفحه ای تان فراترنمی رود! (2486)
 
افغان
۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۱۸:۵۵:۵۵
چطور شد، برنده انتخابات شد یا نه؟ (2488)
 
ضبیح
۱۳۹۳-۰۵-۰۲ ۲۳:۳۶:۱۰
280 سال برادران پشتون حاکم این سرزمین بودند! حتی داکتر عبدالله را که یک پشتون است ولی با مادری تاجیک را تحمل نمیکنند
حتماً باید مادرش هم پشتون باشد؟
280 سال حاکمیت پشتونها مارا به اینجا رسانده که افغانستان جزء 5 کشور عقب مانده در دنیاست ، برای یکبار بگذارید یک پشتون-تاجیک(یعنی یکی مثل عبدالله) رییس جمهور شود ، شاید وضعیت عوض شد
چرا باید همواره پشتونها باید حاکم این سرزمین باشند؟ چرا فقط پشتونها قرار است حاکم باشند و ما تاجیکان و هزاره ها پولها و مالیاتهایمان خرج مبارزه با طالب که 90 فیصد پشتون و حاکمان پشتون شود؟ آبا به ما حق میدید که حاکمیت خود را داشته باشیم؟ مگه اینجا فقط کشور پشتونها نیست؟
جنوب افغانستان را کنید اوغانستان(پشتونها برای خود حاکمیت راه بیاندازند و هر چقدر میخواهند خودشان را بکشند) و شمال آن آریانا یا خراسان تا ما هزاره ها و تاجیکان با صلح و دوستی و بدون اذیت پشتونها کشور خود را داشته باشیم!
حق گرفته میشه نه داده (2653)
 
۱۳۹۳-۰۵-۰۷ ۰۲:۳۵:۳۳
این مغز متحیر جهان ادعا کرد رشد اقتصادی کشورهای چین و هند از مشوره های نیک جناب ایشان بوده است،ولی نمیدانم چرا این مغز متحیر وقتی به افغانستان ما که میرسد مثل بعضی خدمات انترنتی که در کشورهای عقب مانده قابل اجرا نیست،ایرور میدهد که چیزی در بساط کله ای این جناب نیست جز چند لایه گنده ای از اتفکرفاشیستی. سوال اینجاست چرا این مغز متحیر با حضور چندین ساله اش بعد از خدمت به خسران اش(آمریکا و اسرایل)طرح و برنامه ای را به موفقیت نبرده است. وزارت مالیه،ریاست دانشگاه کابل و اخیرا پروسه انتقال پست های بود که ایشان انجام وظیفه کرده ولی سر ووضع این نهاد ها همانند یتیم بی سرپرست خاک آلود و چتل است. دیگر چی خواهد کرد؟این جناب دیگر مانند موتر کهنه شده است که حتا پرزه جات آن در داخل یافت نمی شود آخرین مورد دندان دردی وی و رفتنش به آمریکا. پ .ن.
سال که نیکوست از بهارش پیداست. (2688)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۵-۱۰ ۱۱:۰۴:۴۱
اشتباه وخرابى از اين مغز متفكر نيست بلكه در حكومت افغانستان آن قدر دزد ورهزن وچپاولگر قاچاقبر وخارج از قانون هستند كه به اين بيچاره فرصت نفس كشيدن هم ندادند وهمه پيشنهاد هايش روى ورق ماند آن كشور هائى كه از اين مرد متفكر استفاده كردند با وجودى كه مسلمان نيستند ولى به وطن خويش عشق ميورزند وطن را خراب نميكنند يكديگر خود را نميكشند اختطاف نميكنند زور گوئي نميكنند وهمه فكر شان براى پيشرفت وطن شان معطوف ميشود همين مهزله سياسي كه حالا در افغانستان روان است گواه خوبى برگفتار من هست اينها از بجاى اينكه در فكر ملت باشند واز گرسنگي وبيكارى وكساد كار وكاسبي آن آگاهى داشته باشند فقط در فكر باج گيرى وآنهم از آدرس اين ملت بيچاره ، جاى شرم است كه نام اين ملت را اين بى ملتان ميگيرند (2700)
 
اندرابی
۱۳۹۳-۰۶-۰۸ ۲۱:۳۵:۰۵
زنده باد استاد کل عطامحمد نور
زنده باد جناب داکترصاحب عبدالله عبدالله
اشرف غنی کی بود ؟

اشرف غنی او یک کمونیست است اگر نیست چرا زن او کافر هست؟

باز اشرف غنی به خدا قسم که هیچ لیاقت ریاست جمهوری اسلامی افغانستان را ندارد

قربانت شوم جناب داکتر عبدالله عبدالله پدر معنوی همه ما


شما خودتان قضاوت کنید استایل داکتر عبدالله عبدالله را بیند
و استایل اشرف غنی را ببینید

باز بگویید که کدام شان رییس جمهور شوند

زنده باشی پدر معنوی داکتر عبدالله عبدالله (2942)
 
بدخشی
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۹:۰۸:۵۷
زندباد داکترعبدالله عبدالله ر (3053)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۶-۳۰ ۱۳:۵۲:۵۰
من بااین نظرتون مخالفم فکر نکرده میگید که رییس جمهوری حق احمد زی است لطفا بگید برا چی چه کاری برا مردم کرده هان. (3121)
 
aliraza
۱۳۹۳-۰۷-۲۴ ۰۹:۲۵:۲۷
تشکر استاد مدنی، بسیار بجا و دقیق فرمودید. این همان حقیقتی است که خیلی ها از گفتنش می ترسند و یا نمی دانند که چگونه بگویند. (3277)
 
مهاجر
۱۳۹۴-۱۲-۰۵ ۲۰:۰۱:۰۶
سلام واحترام به همه ای شمادوستان،به این کشورومردم مظلومش،سالهاست که بناحق،قوم پشتون حکومت میکند،مردم ماازاینهاخیری ندیدند،جزنوکری بیگانگان،گاهی نوکرشوروی،وزمانی نوکرانگلیس،وروزی نوکرامریکاووهابیون ملعون،چراهمیشه رئیس جمهورازاین قوم باشد؟اینهاغیرازخیانت چه کرده برای کشور؟چراکشورماعقب مانده ترین کشورجهان است؟چراحدودنصف جمعیت کشورمهاجراست؟درکشورمامساله یک فردویک شخص نیست،مشکل کشورمااین عده ای هستندکه ازوهابیهاپول میگیردآدمهای بیگناه را،میکشد،ازامریکاوانگلیس پول میگیردشهرهاوجاده هاراخراب میکند،پول میگیردبچه ای بیگناه خودرابرای انتحاری میفروشد،پول میگیردمکتبهارامنفجرمیکند،مشکل کشورما،جهالت بیدینی،لامذهبی است،من به این باورم تااینها آدم نشود،همان آش وهمان کاسه ،است واینهادرصورتکه به مکتب نرودازکجاآدم شود؟دنبال رمه وشتر؟اینهااسلام رانمیشناسد،اسلام چه قدربه علم آموزی سفارش کرده،رسول خدا(ص)فرموده علم بیاموزیداگرچه آن علم درچین و،دور،درپیش کافرباشد ،اینها چیزی ازاسلام نمیداند،واگرازاسلام چیزی میدانستند،بادشمن خودهاکه وهابیت است،دوست نمیشدندودستورات آنهارااجرانمیکردند!! (5573)